niedziela, 24 października
Shadow

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną?

Higiena intymna, czyli mycie okolic narządów płciowych, to jedna z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o higienę osobistą człowieka. Ze względu na swą budowę anatomiczną i związaną z tym zwiększoną skłonnością do zapadania na infekcje szczególnie o tę kwestię muszą dbać kobiety. Jak powinna wyglądać higiena intymna u kobiet?

Częste podmywanie, ale nie za częste

Wiele kobiet myje okolice intymne tylko przy okazji wieczornej kąpieli, a to za mało. Zdecydowanie warto podmywać się także rano, nawet gdy nie bierze się wtedy kąpieli czy prysznica – w takich przypadkach bardzo przydatny okazuje się bidet, który znajduje się już w coraz większej liczbie polskich domów, i bardzo dobrze.

Jednocześnie jednak z higieną intymną nie można przesadzać w drugą stronę. Nieco częściej można, a nawet należy myć się w czasie miesiączki, jednak jedno dodatkowe mycie w zupełności wystarczy. Gdy będzie się myć okolice intymne zbyt często, może dojść do wysuszenia błony śluzowej pokrywającej ten obszar, a to skutkuje nie tylko podrażnieniem i dyskomfortem, ale też skłonnością do infekcji.

Dobrym uzupełnieniem dla podmywania, na przykład w ciągu dnia czy w podróży, by czuć się świeżo i czysto, będą chusteczki do higieny intymnej, ale koniecznie jak najbardziej naturalne i nieperfumowane.

Co stosować do mycia?

Lactacyd - płyn do higieny intymnej

Mycie musi być nie tylko odpowiednio częste, ale też odbywać się z użyciem odpowiedniego środka. Najgorszym wyborem jest silnie wysuszające mydło. Koniecznie trzeba stosować specjalny płyn do higieny intymnej czy preparat w innej formie, na przykład piankę. Takie preparaty są odpowiednio delikatne, mają przyjazne pH i nie zaburzają równowagi bakteryjnej, co przyczynia się do braku infekcji. Dobry żel do higieny intymnej może też nawilżać śluzówkę, na przykład dzięki obecności kwasu hialuronowego, co zwiększy też odczuwany komfort. Polecane są też bakterie kwasu mlekowego, które wspierają równowagę mikrobiologiczną miejsc intymnych i zapobiegają infekcjom, a nawet mogą w pewnym stopniu ograniczać ich objawy.